close
تبلیغات در اینترنت
خفاش ها چگونه زندگی می کنند

کانال تلگرامی سایت

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال های انجمن

عنوان پاسخ بازدید توسط
1 21 hasan
0 34 zahra
0 33 admin
0 34 admin

خفاش ها چگونه زندگی می کنند

131 بازدید

خفاش ها چگونه زندگی می کنند

خفاش ها چگونه زندگی می کنند

تحقیق در مورد خفاش برای دوم ابتدایی,خفاش ها چگونه جانورانی هستند؟,زندگی جغد و خفاش,تحقیق درباره ی خفاش,درباره خفاش ها,تحقیق درباره خفاش ها,غذای خفاش چیست؟,جانورانی که در شب فعالیت می کنند,چرا خفاش شب بیدار است,تحقیق درباره خفاش,اطلاعات در مورد خفاش, چرا خفاش در روز فعالیت نمی کند,زندگی خفاش ها,فعالیت خفاش در شب,خفاش,معلم یار

چرا خفاش یک پرنده نیست ؟!

خفاش مانند پرندگان ديگر تخم نمی‌گذارد؛ بلكه مثل پستانداران بچّه به دنيا می‌آورد و به آن‌ها شير می‌دهد. دليل ديگر اين است كه به جای پر، بدنی پوشيده از مو دارد. داشتن مو از ويژگی‌‌های پستانداران است. خفاش مثل پرندگان بال نمی‌زند؛ يعنی بال‌های خود را بالا و پايين نمی‌برد؛ بلكه بال‌های خود را به جلو و عقب می‌راند؛ طوری كه گويی در هوا شنا می‌كند.

خفاش ها کور نیستند

مردم تصوّر می‌كنند كه خفاش ها جايی را نمی‌بينند، امّا آن‌ها كور نيستند. آن‌ها فقط همه‌چيز را به صورت سياه و سفيد می‌بينند. البتّه آن‌ها برای شكار یا پيدا كردن راهشان احتياجی به بينايی ندارند. خفاش به هنگام حركت، صداهايی از دهان خود بيرون می‌فرستد. اين صداها اگر به مانع برخورد كند، به طرف جانور برمی‌گردد. با برگشت صدا، خفاش نوع مانع و مقدار فاصله‌ی خود را از آن می‌فهمد و در صورت نياز راهش را عوض می‌كند. انسان‌ها با استفاده از همین ويژگی خفاش ها، موفّق به ساخت رادار شدند.

چرا خفاش شب بیدار است

بیشتر خفاش‌ها شب‌زی اند. آن‌ها در طول روز یا خوابند یا به پاکسازی بدن خود می‌پردازند و در هنگام شب به شکار می‌روند. ابزار مسیریابی و شکار خفاش‌ها در تاریکی تا دههٔ ۱۷۹۰ کاملاً ناشناخته بود تا اینکه کشیش و زیست شناس ایتالیایی لازارو اسپالانزانی به مجموعه آزمایش‌هایی بر روی خفاش‌های کور دست زد. این خفاش‌ها در یک اتاق کاملاً تاریک گذاشت و مسیر آن‌ها را با نخ‌های ابریشمی پُر پیچ و خم کرد. حتی در تاریکی مطلق هم شبکورها راه خود را در آن مسیر پر پیچ و خم پیدا کرده بودند به همین دلیل او نتیجه گرفت که ابزار راه‌یابی شبکورها چیزی غیر از چشمانشان است.
سپس او فرض کرد که شاید خفاش‌ها برای راه‌یابی از گوششان بهره می‌برند برای اثبات این فرضیه گوش شبکورها را با ابزاری بست و آزمون خود را تکرار کرد. او دریافت که خفاش‌ها هنگامی که گوششان بسته‌اند نمی‌توانند با مهارتی که پیشتر از خود نشان داده بودند شکار خود را پیدا کنند و پرواز کنند.
چگونگی راه‌یابی شبکورها با کمک گوششان تا دههٔ ۱۹۳۰ نامعلوم بود تا اینکه دونالد گریفین دانشجوی زیست‌شناسی هاروارد به فرایند پژواک‌یابی پی برد. برداشت او این بود که شبکورها هنگام پرواز از خود صدایی تولید می‌کنند که برای ما قابل شنیدن نیست و تنها خودشان آن را می‌شنوند وقتی این موج‌های صدا با حشره برخورد کرد بازتاب آن به شبکور می‌رسد و آن‌ها را به سوی منبع بازتاب کننده هدایت می‌کند.

از 5/1 گرم تا 1 كيلوگرم

خفاش  ها انواع و اندازه‌های گوناگونی دارند. تا به حال نزديك به هزار گونه خفاش شناخته شده است. در بين اين خفاش  ها، خفاشی وجود دارد كه وزن آن به اندازه‌ی يك حبّه قند، يعنی 5/1 تا 2 گرم است. خفاشی نيز به اسم «روباه پرنده» وجود دارد كه وزن آن به 1 كيلوگرم می‌رسد و فاصله‌ی بين نُك‌های دو بال آن 2 متر است.

زندگی گروهی : خفاش ها اغلب به صورت گروهی زندگی می‌كنند. آن‌ها را در محل‌های تاريك مثل غار، معدن، شكاف صخره‌ها، سوراخ درختان، زير سقف ساختمان‌ها، چاه‌ها و قنات‌ها و در برگ‌های به هم پيچيده‌ی درختان می‌توان پيدا كرد.
خفاش  ها معمولاً هر بار يك بچّه به دنيا می‌آورند.

خوارک خفاش ها : خفاش ها غذاهای مختلفی می‌خورند. برخی از خفاش ها میوه خوارند؛ برخی ديگر حشره می‌خورند و بعضی هم از خون حيوانات ديگر تغذيه می‌كنند. از خفاش هایی كه در ايران زندگی می‌كنند، يك گونه میوه‌خوار است و بقيّه حشره‌خوارند.

خفاش ها حشره‌كش‌ های طبيعی : يك گروه از خفاش های«دُم‌آزاد» برزيلی در يك شب می‌توانند 225 كيلوگرم حشره بخورند! اين خفاش ها كمك زيادی به نابودی حشره‌های زيان‌بخش می‌كنند. نوعی خفاش قهوه‌ای، می‌تواند در عرض يك ساعت، شما را از شرّ 600 پشه خلاص كند! يك گروه 150تايی از خفاش های قهوه‌ای، می‌توانند در طول سه ماه تابستان، 18 میليون کرم ريشه‌خوار را بخورند. با اين كار كشاورزان مجبور نيستند برای از بين بردن اين كرم‌ها از سم استفاده كنند كه برای محيط‌‌زيست ضرر زيادی دارد.

دشمنان خفاش ها : مارها و پرندگان شكاری دشمنان طبيعی خفاش هستند. انسان هم يكی از بزرگ‌ترين دشمنان خفاش هاست.. گرفتن و لمس كردن بدن ظريف آن‌ها و بر هم زدن آرامششان به هنگام استراحت، آسيب زيادی به آن‌ها می‌زند كه حتّی می‌تواند به مرگ آن‌ها منجر شود.

خفاش های ایرانی : از 975 نوع خفاش موجود در دنيا، 38 نوع آن در ايران ديده شده است؛ مانند: خفاش جنگلی، خفاش برفكی، خفاش گوش‌بلند، خفاش بال سفيد و...
بچّه‌ی خفاش های حشره‌خوار، هنگام تولّد دندان‌های شيری دارند كه كمك می‌كند به بدن مادرشان بچسبند و هنگام پرواز با مادر بروند.
   

خفاش ها چگونه زندگی می کنند

خفاش ها چگونه زندگی می کنند

 

13 واقعيت شگفت انگيز درباره خفاش ها

خفاش بودن آسان نيست! دراکولا، بيماري هاري، دندان نيش بزرگ و تي، و اين واقعيت که آنها به طور وارونه مي خوابند، سبب ترس در بسياري از افراد مي شود. اما با مطالبي که در اين نوشتار خواهيد خواند، در خواهيد يافت که خفاش ها مخلوقات شگفت انگيز خداوند هستند، گرچه غذايشان حشرات، ميوه ها و البته گاهي خون است!

1. خفاش ها تنها پستانداراني هستند که پرواز مي کنند

آنها بال هاي بسيار ظريفي دارند و در اصطلاح هوايي، به آنها ورقه هوايي (اير فويل) گويند. قدرتي که سبب حرکت خفاش به جلو مي شود، پيشرانش نام دارد.

2. اشتهاي فوق العاده

يک خفاش قهوه اي مي تواند به تنهايي 1200 حشره به اندازه پشه را در يک ساعت شکار کند. در غارهاي براکن تگزاس در آمريکا حدود 20 ميليون خفاش دم آزاد مکزيکي زندگي مي کنند که هر شب حدود 200 تن حشره مي خورند.

3. خفاش هاي خون آشام، خون نمي مکند

آنها خون را به آرامي ليس مي زنند. سه گونه از خفاش هاي خون آشام در سراسر دنيا هستند که خون مي خورند. اگر شما به آمريکاي مرکزي يا جنوبي سفر کنيد، ممکن است خفاشي را ببينيد که گاوي را گاز گرفته و مشغول ليس زدن زخم آن است!
خفاش

4. خفاش ها چاق نمي شوند

سوخت و ساز بدن يک خفاش بسيار ايده آل است. آنها مي توانند موز، انبه و انواع توت ها را تقريبا 20 دقيقه اي هضم مي کنند.

5.خفاش ها ماشين انتقال بيماري نيستند

کمتر از 10 نفر در 50 سال اخير از خفاش هاي شمال  آمريکا بيماري هاري گرفته اند. در اکثر فيلم هاي سينمايي و تلويزيوني، خفاش ها ماشين هاي حمل ميکروب تلقي مي شوند که بيماري ها و سموم را به قربانيان بي گناه خود منتقل مي کنند. همگي اين باورها غلط هستند. خفاش ها از انسان دوري مي کنند. اگر شما توسط يک خفاش زخمي شديد به دکتر برويد اما نگران نباشيد. اتفاق بدي برايتان نمي افتد و به احتمال قوي خوب خواهيد شد!

6.بينايي توسط امواج راداري

خفاش ها از انعکاس صوت براي رديابي در تاريکي استفاده مي کنند. قدرت ديد خفاش ها زياد خوب نيست و همچنين آنها در شب فعاليت مي کنند؛ بنابراين بايد از يک سيستم ناوبري غير وابسته به بينايي استفاده کنند.
خفاش ها صدا توليد کرده و به تغييرات صداي بازتاب يافته از اطراف گوش مي کنند و به اين ترتيب، راه خود و موانع را پيدا مي کنند.

7.جمعيت زياد

 خفاش ها يک چهارم جمعيت کل پستانداران را تشکيل مي دهند. بله! درست خوانديد، يک چهارم کل پستانداران خفاش ها هستند!

بيش از 1100 گونه خفاش در دنيا وجود دارد که تعداد آنها بسيار زياد است.

8.خطر انقراض

 بيش از 50 درصد انواع خفاش ها در آمريکا در معرض انقراض نسل و يا در خطر انقراض هستند. گسترش صنايع، از بين رفتن جنگل ها، آلودگي و کشتارهاي بي رحمانه

9. بخاري خفاشي!

در شبهاي سرد، کافي است کنار يک خفاش باشيد! خفاش ها در غارهاي سرد و نمناک، که آنها را بسيار دوست دارند، خود را با پيچاندن بال هاي نازکشان به دور بدنشان گرم نگه مي دارند. اين بال ها مانند يک عايق حرارتي براي خفاش ها عمل مي کنند.

10 داروي خفاشي

از يک ماده ضد انعقاد خون که در بزاق خفاش خون آشام کشف شده، ممکن است به زودي در درمان بيماري هاي قلبي استفاده شود. ماده اي که باعث جاري ماندن خون از بدن قرباني خفاش مي شود، مي تواند سبب دوام جريان خون در بدن انسان نيز باشد. دانشمندان چندين کشور سعي در کپي اين آنزيم ها ي يافت شده در بزاق خفاش خون آشام دارند تا بيماري هاي قلبي را معالجه و اثرات جانبي آنها را متوقف سازند.

11. کم زا بودن

خفاش ها در يک سال فقط يک بچه به دنيا مي آورند! پستانداران با جثه هاي ريز (مثل گربه، خرگوش و موش) معمولا بيش از يک بار زاد و ولد در طي يکسال دارند.

12.خفاش ها حتي از سگ خانگي هم بيشتر عمر مي کنند

طول عمر متوسط بک خفاش، متغير است؛ اما گونه اي از خفاش هاي قهوه اي مي توانند تا30 سال هم عمر کنند در نظر داشته باشيد که پستانداران کوچک فقط دو تا سه سال عمر مي کنند.

13. خفاش ها پشت گوش خود را نيز مي شويند

خفاش ها زمان زيادي را صرف آراستن خود مي کنند. آنها خود و همديگر را به دقت، با ليس زدن و خراشيدن براي ساعت هاي متمادي تميز مي کنند.

 خفاش ها چگونه جانورانی هستند؟ X زندگی جغد و خفاش X تحقیق درباره ی خفاش X درباره خفاش ها X تحقیق درباره خفاش ها X غذای خفاش چیست؟ X جانورانی که در شب فعالیت می کنند X چرا خفاش شب بیدار است X تحقیق درباره خفاش X اطلاعات در مورد خفاش X چرا خفاش در روز فعالیت نمی کند X زندگی خفاش ها X فعالیت خفاش در شب X خفاش X خفاش ها X درباره خفاش X تحقیق خفاش X زندگی خفاش X در مورد خفاش X تحقیق در مورد خفاش برای دوم ابتدایی X آموزگارکوشا

منبع:معلم یار

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

دیدگاه شما از مطلب بالا چیست؟

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

به نکات زیر توجه کنید

  • پسورد کلیه فایل ها عبارت "http://www.amozegarekosha.ir/" می باشد.
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

100 تست اجتماعی ششم باپاسخنامه ویژه تیزهوشان+ 140 تست رایگان دیگر


تست آزمونهای طبقه بندی شده 

100+140 تست اجتماعی ششم 

باپاسخنامه وکلیدحل سوالات

فرمت ورد«بدون آرم وتبلیغ و....

فرمت پی دی اف آرم دار

100 سوال چهارگزینه ای استاندارد

و 140 تست رایگان دیگر

 

دانلود - 1500 تومان

ثبت دامنه ارزان ir


محل تبلیغات شما