صفحه اصلی   آخرین اخبار   اخبار عمومی   ویژگی «مدیران لایق و موفق» از زبان حاجی میرزایی

ویژگی «مدیران لایق و موفق» از زبان حاجی میرزایی


 وزیر آموزش و پرورش در نشست با شورای معاونین و رؤسای مناطق استان گلستان گفت مدیران لایق و موفق، مدیرانی هستند که قدرت هماهنگ کردن محیط و ایده های مختلف را داشته باشند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی، در نشست با شورای معاونان و رؤسای مناطق استان گلستان، که از طریق ویدئوکنفرانس در بستر مجازی و در سالن جلسات ساختمان شهیدرجایی، برگزار شد؛ ضمن تقدیر از تلاش های همکاران فرهنگی استان گلستان، اظهار کرد: طبق استانداردهای بین المللی، مدیر موفق، مدیری است که در دوره مدیریت خود بتواند حداقل یک مسأله را با کیفیت حل کند.

وی افزود: هر یک از ما در سطوح مختلف مدیریتی هستیم و من معتقدم فلسفه وجودی یک مدیر، جابجایی تعادل و دستکاری مسائل موجود برای رسیدن به هدف نهایی و تحقق برنامه هاست.

حاجی میرزایی با اشاره اینکه در حل هر مسأله ای، ناگزیر به محدودیت هایی برخورد خواهیم کرد، تصریح کرد: نکته کلیدی در مدیریت موفق، این است که بتوانیم محیط را با خود همسو و هماهنگ کنیم. مطمئناً در هر سطحی که باشیم با یک سری از محدودیت ها روبرو هستیم و بزرگ ترین خطایی که می تواند از یک مدیر سر بزند، این است که تصور کند برای حل مسائل باید تمام محیط در اختیارش قرار گیرد.

وزیر آموزش و پرورش مدیران لایق و شایسته را مدیرانی دانست که قدرت هماهنگ کردن محیط و ایده های مختلف را داشته باشند و گفت: رویکرد مدیران سازمان باید به گونه ای باشد که هر مسأله ای را تا رفع کامل موضوع پیگیری و مدیریت کنند و تا زمانی که مسائل حوزه کاری آن ها برطرف نشده باشد، مسئولیت آن ها ادامه خواهد داشت.

وی گفت: مدیریک مجموعه، باید قادر به جلب حمایت افراد بالادست خود، برای حل مسائل مربوط به حوزه خودشان باشد و در این صورت می توان آن مدیر را ، مدیری لایق و نمونه دانست.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید، با اشاره به ایجاد انگیزه در مجموعه برای یافتن راه حل مناسب در رفع مشکلات مربوط به هر حوزه، بیان کرد: مدیران باید با روش های مناسب و ایجاد انگیزه، مجموعه تحت مدیریت خود را به تحرک واداشته و قدرت تفکر حل مسائل را در افراد مجموعه خود بالا ببرند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: فکر کردن در خصوص نحوه حل مسائل، توانایی و قابلیت مدیران را افزایش خواهد داد. تجزیه، تحلیل، یافتن کاستی ها و پیدا کردن راه حل جایگزین در هر مسأله از وظایف ذاتی مدیران است.

حاجی میرزایی با تأکید بر هدف گذاری کردن مسیر اجرای برنامه ها، اظهار کرد: در انجام برنامه های کاری مربوط به حوزه خود، هدف داشته باشید ، نیروها را متمرکز کنید و از زمان به طور ارزشمند استفاده کنید تا به هدف خود برسید. اگر هدف نداشته باشید دچار روزمرگی خواهید شد و نمی توانید از توانمندی ها و ظرفیت های خود و مجموعه تحت نظارتتان بهره لازم را ببرید و در نهایت با هدر رفتِ سرمایه انسانی و مالی روبرو خواهیم شد.

وی ادامه داد: هدف گذاری ها باید به گونه ای انجام شود که قابلیت سنجش داشته باشد تا در هر مرحله بتوانیم میزان پیشرفت را بسنجیم و با قبل مقایسه کنیم . تا هدف گذاری های مشخص و آشکار نداشته باشید، اهداف محقق نخواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش ، ارتباط مدیران ارشد استانی را با دیگر مدیران استان بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: مدیران باید بتوانند با مجموعه تحت نظارت خود به طور مداوم ارتباط گرفته و در مورد مسائل مربوط، صحبت کنند و از نظرات آنها در حل مسائل بهره ببرند. به مراتب مدیران مدارس هم باید با معلمان و دانش آموزان خود به طور مستمر ارتباط داشته و ضمن نظارت بر آن ها از ظرفیت آنان استفاده کنند تا کارها به خوبی انجام شود.

حاجی میرزایی با تأکید بر این که هیچ دانش آموزی نباید از آموزش باکیفیت محروم بماند، تصریح کرد: معلمان باید با کمک ابزارهایی مانند شاد و بسته های آموزشی و .... که در اختیارشان قرار داده شده است، دانش آموزان خود را به بهترین شیوه و بالاترین کیفیت، آموزش دهند و در هر لحظه قدرت ارائه گزارش دقیق از نحوه آموزش تک تک دانش آموزان خود داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر تلاش برای تبدیل تهدید کرونا به فرصت، گفت: بیش از یک سال است که درگیر پدیده کرونا هستیم و در این مدت شاهد تلاش همکاران فرهنگی برای بهره گیری از ظرفیت ها و قابلیت های مجموعه، در استمرار آموزش باکیفیت بوده ایم. من معتقدم توان سازماندهی، نظارت ، ایجاد انگیزه و ارزشیابی افراد ، همه در چگونگی ایفای نقش در این سال سنجیده می شود و از همکاران تقاضا دارم برای پیشرفت بهتر و دستیابی به نتایج موثرتر، تجربیات خود را با یکدیگر در میان بگذارند.

وی در پایان گفت: همکاران من در مرکز تمام تلاش خود را برای ایجاد انگیزه و تسهیل فعالیت ها در رسیدن به هدف نهایی، انجام خواهند داد ولی به فکر و ایده های نو و جدید شما در حل مسائل نیاز داریم و از آنها استقبال خواهیم کرد.

منبع:پانا
لطفا به قوانین نشر محتوا در فضای مجازی احترام گذاشته و از انتشار مجدد این فایل ها خودداری کنید.

بازدید : 407
پنجشنبه 19 فروردین 1400 ساعت : 7:51 ق.ظ

نظرات

کد امنیتی رفرش

407
مطلب
+ 17
افراد آنلاین
+1,703
بازدید امروز
4,936
بازدید دیروز
81,637
بازدید ماه
3,304,766
بازدید کل
سه شنبه 05 تیر 1403
تقویم روز