صفحه اصلی   بیشتر   ضرب المثل ها   معنی ضرب المثل چیزی که عوض داره گله نداره + داستان حکایت

معنی ضرب المثل چیزی که عوض داره گله نداره + داستان حکایت


مفهوم ضرب المثل چیزی که عوض داره گله نداره اشاره به این موضوع دارد که اگر شما به کسی ظلمی کردی و شخص دیگری نیز همان ظلم را به شما کرد حق گله کردن و ناراحت نشدن ندارید.

مفهوم حکایت چیزی که عوض داره گله نداره

زمانی که انسان تاوان کارهای نادرست و بدی که کرده است را می بینید از این حکایت برای آن استفاده می شود. همانطور که شخصی نتیجه کارهای خوبش را می بیند و خوشحال می شود زمانی که نتیجه کارهای بدش را نیز می بیند حق شکایت ندارد و باید نتیجه آن را قبول کند. در واقع هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی!

شخصی که توسط شخص دیگری مورد آزار و اذیت قرار می گیرد، پس از مدت ها اوضاع به گونه ای می شود که فرد آزار دیده فرصتی برای جبران آن می بیند! به همین دلیل وی شخصی را که قبلاً او را آزار می داد نیز مورد آزار و اذیت قرار می دهد. در واقع ، این مجازات اعمالش را به او نشان می دهد و او حق شکایت ندارد.

البته کسانی ام هستند که هیچ وقت نمی پذیرند که کار اشتباهی کرده اند و باید تاوان آن را پس بدهند به اینگونه آدم ها می گویند هنوز دو قورت و نیمش باقی است.

چیزی که عوض داره گله نداره به انگلیسی
What goes around, comes around


داستان ضرب المثل چیزی که عوض داره گله نداره چیست

نقل شده است که روزی ملانصرالدین در حیاط خانه اش نشسته بود که ناگهان فهمید شخصی با عصبانیت در خانه اش را می زند. ملا پس از شنیدن صدای در از جایش بلند شد تا در را باز کند اما در همین حال کسی که پشت در بود محکم به در می کوبید و داد می زد : ملا در را باز کن.

وقتی که ملانصرالدین در منزل را باز کرد همسایه اش را با چهره ای عصبانی دید و گفت : سلام چه خبر است چکار می کنی در خانه را از جا کندی. همسایه گفت : چه‌ سلامی، با دسته‌ گلی‌ که‌ سگ‌ تو به‌ آب‌ داده، انتظار داشتی با مهربانی در خانه ات را بزنیم؟

ملا گفت : من نمی دانم چه اتفاقی افتاده مگه سگ من چه کاری کرده است؟ همسایه گفت : سگ تو پای زن من را گاز گرفته. سپس ملا جواب داد که تقصیر من چیست؟ در خانه چه تقصیری دارد که اینگونه آن را میزنی؟

همسایه با عصبانیت گفت : این حرفت چه معنی دارد؟ سگ تو پای زن مرا گاز گرفته و هر طور شده با زیانی که سگت رسانده را جبران کنی. ملانصرالدین متوجه شد که همسایه حرف حساب نمی فهمد پس کمی اندیشه کرد و گفت : مشکلی ندارد این زیان را جبرات می کنم پس تو هم سگت را بفرست تا پای زن مرا گاز بگیرد.

اینگونه شد که هر وقت کسی بخواهد بگوید که آدم‌ باید نتیجه‌ کارش‌ را هم‌ تحمل‌ کند، می گوید چیزی‌ که‌ عوض‌ دارد، گله‌ ندارد.

✅ شما چه نظری در مورد معنی ضرب المثل چیزی که عوض داره گله نداره و داستان آن دارید؟ از قسمت دیدگاه آن را برای ما و سایر کاربران بنویسید.

منبع:ماگرتا
لطفا به قوانین نشر محتوا در فضای مجازی احترام گذاشته و از انتشار مجدد این فایل ها خودداری کنید.

بازدید : 311
یکشنبه 28 آذر 1400 ساعت : 17:11 ب.ظ

نظرات

کد امنیتی رفرش

406
مطلب
+ 19
افراد آنلاین
+2,014
بازدید امروز
4,158
بازدید دیروز
42,158
بازدید ماه
2,693,262
بازدید کل
دوشنبه 20 آذر 1402
تقویم روز